Infekcje bakteryjne stanowią niezwykle duże zagrożenie dla kobiet w ciąży i w trakcie laktacji. Pojawienie się jakichkolwiek sygnałów, które mogą wskazywać na zakażenie bakteryjne, należy od razu skontrolować z lekarzem i poddać odpowiedniemu leczeniu. Czy podczas ciąży i karmienia piersią można stosować preparaty zawierające cefuroksym?
Leczenie cefuroksymem w ciąży
W charakterystyce produktu leczniczego (Cefuroxim-MIP) widnieje informacja, że nie istnieją empiryczne dowody potwierdzające teratogenne działanie cefuroksymu na płód bądź wskazujące na ryzyko rozwoju embriopatii. Niemniej jednak specjaliści mogą podawać cefuroksym kobietom ciężarnym wyłącznie w sytuacjach, w których korzyści z działania antybiotyku będą przeważać nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu. Dotyczy to jednakowo cefuroksymu stosowanego w formie infuzji lub domięśniowych wstrzyknięć.
Stosowanie cefuroksymu u kobiet karmiących piersią
W charakterystyce produktu leczniczego zawarta jest informacja, że cefuroksym przenika do kobiecego mleka. Stąd jego stosowanie u kobiet w okresie laktacji wymaga zachowania niezbędnej ostrożności, gdyż lek może mieć negatywne oddziaływanie na dziecko.
Czy cefuroksym może być podawany dzieciom?
Tak, leki z cefuroksymem mogą być podawane noworodkom, niemowlakom i starszym dzieciom. Schemat dawkowania jest ściśle uzależniony od problemu, który dotyczy dziecka.
-
Noworodki
-
Wstrzyknięcia domięśniowe – dobowa dawka wynosi od 30 do 100 mg/kg masy ciała, którą zaleca się podzielić na 2 lub 3 pomniejsze porcje.
-
Infuzja dożylna w przypadku zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych – dzienna dawka to 100 mg/kg masy ciała, która w razie potrzeb może zostać zmniejszona do porcji 50 mg/kg masy ciała na dobę.
-
Niemowlęta i dzieci
-
Wstrzyknięcia domięśniowe – dobowa dawka wynosi od 30 do 100 mg/kg masy ciała, którą zaleca się podzielić na 3 lub 4 pomniejsze porcje. Przeważnie wykorzystuje się dawkę 60 mg/kg masy ciała na dobę.
-
Infuzja dożylna w przypadku zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych – dzienna dawka to od 200 do 240 mg/kg masy ciała podzielona na 3 lub 4 pomniejsze porcje. W przypadku wyraźne poprawy klinicznej zaleca się zmniejszenie dawki po trzech dniach do ilości 100 mg/kg masy ciała na dobę.