Pytania i odpowiedzi


  • Czy cefuroksym można łączyć z alkoholem?

    Cefuroksym, antybiotyk z grupy cefalosporyn, nie powinien być łączony z alkoholem. Picie alkoholu podczas leczenia cefuroksymem może prowadzić do negatywnych skutków ubocznych, takich jak nudności, wymioty, ból brzucha i biegunka. Alkohol może także osłabić efektywność leku, prowadząc do lekooporności.


  • Z czym nie łączyć cefuroksymu?

    Cefuroksym, antybiotyk z grupy cefalosporyn, nie powinien być stosowany jednocześnie z niektórymi lekami. Szczególnie należy unikać połączenia cefuroksymu z probenecydem, który zwiększa stężenie cefuroksymu w organizmie, co może prowadzić do przedawkowania. Ponadto, nie powinno się łączyć cefuroksymu z doustnymi środkami antykoncepcyjnymi czy lekami moczopędnymi.


  • Czy cefuroksym to bezpieczny lek?

    Cefuroksym jest generalnie bezpiecznym lekiem, jednak jak każdy lek, może powodować działania niepożądane. Do najczęściej występujących skutków ubocznych zalicza się zaburzenia poziomów białych krwinek, wysypki skórne, zaburzenia żołądkowo-jelitowe czy podwyższenie aktywności enzymów wątrobowych.


  • Na co działa cefuroksym?

    Cefuroksym to antybiotyk z grupy cefalosporyn drugiej generacji, który działa bakteriobójczo. Jest skuteczny przeciwko wielu bakteriom Gram-dodatnim i Gram-ujemnym, takim jak Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae, czy Escherichia coli. Stosowany jest w terapii zakażeń powodowanych przez bakterie wrażliwe na działanie cefuroksymu, takich jak zakażenia dróg oddechowych, układu moczowego, skóry, kości i stawów.


  • Czy można stosować cefuroksym u dzieci?

    Tak, cefuroksym może być stosowany u niemowląt i dzieci z zachowaniem szczególnej ostrożności.


  • Czy można stosować cefuroksym u osób starszych?

    Tak, cefuroksym można stosować u osób starszych, jednak z należytą ostrożnością.


  • Czy cefuroksym uzależnia?

    Cefuroksym, antybiotyk z grupy cefalosporyn, nie powoduje uzależnienia. Jest to lek stosowany w leczeniu różnego rodzaju zakażeń bakteryjnych.


Zobacz też:

amoksycylina.pl

Najnowsze poradniki: