Penicylina stanowi jeden z najpopularniejszych antybiotyków do leczenia infekcji bakteryjnych. Czy antybiotyki zawierające cefuroksym są zaliczane do grona penicyliny?
Podział antybiotyków β-laktamowych
W grupie antybiotyków β-laktamowych wyróżnia się najwięcej preparatów, które mogą sprawdzić się w leczeniu zakażeń rozmaitymi szczepami bakterii. Wśród β-laktamów znajdują się cztery pomniejsze grupy antybiotyków, które różnią się od siebie zakresem działania. Te grupy to:
- Penicyliny
- Cefalosporyny
- Monobaktamy
- Karbapenemy
**Antybiotyki β-laktamowe – penicyliny **
Penicyliny to niezwykle liczna grupa antybiotyków β-laktamowych. Do tego grona należą:
- ampicylina,
- temocylina,
- tykarcylina,
- piperacylina,
- kloksacylina,
- amoksycylina,
- kwas klawulanowy,
- penicylina benzylowa,
- penicylina benzatynowa,
- penicylina fenoksymetylowa.
W praktyce lekarskiej wykorzystywane są także antybiotyki złożone. Mowa tu o takich połączeniach jak ampicylina + sulbaktam, piperacylina + tazobaktam, amoksycylina + kwas klawulanowy czy tykracylina + kwas klawulanowy.
Antybiotyki β-laktamowe – cefalosporyny
Kolejną grupą antybiotyków β-laktamowych są cefalosporyny. Ten rodzaj antybiotyków z grona β-laktamowów dzieli się na dwa pomniejsze typy, a kryterium podziału jest droga podania preparatu:
- Doustne – cefaleksyna, cefadroksyl, cefaklor, aksetyl cefuroksymu, cefliksym, ceftybuten .
- Pozajelitowe – cefazolia, cefuroksym, cefamandol, cefotaksym, ceftazydym, cefoperazon/sulbaktam, cefepim, ceftraolina.
Antybiotyki β-laktamowe – karbapenemy i monobaktamy
Karbapenemy nie są zbyt liczną grupą antybiotyków β-laktamowych. Do tego grona zaliczane aztreonam, ertapenem, imipenem/cylastatyna oraz meropenem.
Cefuroksym – czy jest penicyliną?
Powyższy podział antybiotyków β-laktamowych klarowanie pokazuje, że cefuroksym i aksetyl cefuroksymu nie nie zaliczają się do penicylin, lecz do antybiotyków z grona cefalosporyn. Co więcej, informacje potwierdzające przynależność cefuroksymu do cefalosporyn znajdują się w charakterystyce produktu leczniczego (Cefuroxim-MIP, Xorimax).
Bibliografia
- Dzierżanowska D. "Antybiotyki β-laktamowe w praktyce pediatrycznej." _Pediatria po Dyplomie _2012, 16(6): 53-62.
- http://chpl.com.pl/data_files/2012-09-21_Cefuroxim-MIP_1500_ChPL.pdf
- https://www.sandoz.pl/sites/www.sandoz.pl/files/2020-12-16%20XORIMAX%20ChPL%20%28IB_44%29%20clean.pdf