Nadwrażliwość na produkty lecznicze jest jednym z głównych przeciwwskazań do ich stosowania. Objawy wskazujące na reakcje alergiczne nie zawsze wiążą się z uczuleniem na składniki leku – niekiedy są to skutki uboczne w trakcie przewlekłego leczenia. Czy stosowanie cefuroksymu może powodować reakcję alergiczną? Czy jest niebezpieczne dla pacjenta? Jak należy sobie z nią radzić?
Cefuroksym a reakcja alergiczna
Informacje o ryzyku występowania reakcji alergicznej na podawanie cefuroksymu są zawarte w charakterystyce produktu leczniczego (Cefuroxim-MIP). Reakcja uczuleniowa występuje nie tylko u pacjentów z nadwrażliwością na antybiotyki cefalosporynowe. W grupie ryzyka znajdują się także osoby, u których występowały reakcje atopowe na inne antybiotyki beta-laktamowe czy preparaty z kategorii penicyliny.
Jak często występują reakcje alergiczne po cefuroksymie?
Uczulenie na cefuroksym jest stosunkowo rzadkim, ale możliwym problemem. Reakcje alergiczne mogą objawiać się w rozmaity sposób:
- ból głowy,
- spadek ciśnienia tętniczego,
- zaczerwienione oczy i łzawienie,
- bóle brzucha, nudności, wymioty, biegunka,
- reakcje skórne np. świąd, wysypka, pokrzywka, obrzęki,
- świszczący i spłycony oddech, napadowy kaszel, świąd nosa, wodnisty katar.
Niemniej jednak w niektórych przypadkach reakcja organizmu na podanie cefuroksymu może okazać się wyjątkowo niebezpieczna i przybiera postać ciężkiej reakcji anafilaktycznej np. podobnej do tej w przypadku uczulenia na jad owadów błonkoskrzydłych. Pacjentowi zaczynają doskwierać takie problemy, jak ból w klatce piersiowej, zaburzenia rytmu serca, świąd i obrzęk w obrębie podniebienia, twarzy oraz dłoni i stóp, niepokój, zawroty głowy, ataki duszności. Ciężkie reakcje alergiczne są znacznie częstsze w przypadku dożylnego podania cefuroksymu aniżeli stosowania doustnej formy antybiotyku.
Co robić w przypadku reakcji alergicznej po cefuroksymie?
Niezbędne jest natychmiastowe zaprzestanie podawania leku i konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem. Niewykluczone, że pojawi się konieczność podania leku antyhistaminowego oraz rozpoczęcie leczenia przeciwalergicznego.
Bibliografia
- Staniszewska A., Wisłowska-Stanek A. "Cefuroksym – miejsce w terapii zakażeń dróg oddechowych." Forum Medycyny Rodzinnej 2015, 9(5): 382-390.
- http://chpl.com.pl/data\_files/2012-09-21\_Cefuroxim-MIP\_1500\_ChPL.pdf