Dzięki znajomości interakcji lekowych lekarze i farmaceuci mogą ograniczyć ryzyko negatywnego oddziaływania produktu leczniczego na organizm pacjenta. O jakich interakcjach mowa w przypadku cefuroksymu?
Interakcje cefuroksymu z alkoholem
W charakterystyce produktów leczniczych (Cefuroxim-MIP, Xorimax) nie widnieje informacja, która wskazywałaby na ryzyko potencjalnych interakcji cefuroksymu z alkoholem. Warto jednak pamiętać, że w trakcie przewlekłej farmakoterapii spożycie alkoholu jest niewskazane. Alkohol oddziałując na stan i funkcjonowanie wątroby, może w pośredni sposób przyczynić się do upośledzenia metabolizmu lekowego.
Cefuroksym a interakcje z pożywieniem
Antybiotyki cefalosporynowe, które zawierają cefuroksym, są wskazane do podawania w trakcie lub po spożytym posiłku. Wynika to z faktu, że pożywienie przyczynia się do zapewnienia prawidłowego wchłaniania produktu leczniczego i tym samym gwarantuje optymalne działanie w organizmie.
Cefuroksym i interakcje z innymi lekami
Niebezpieczna interakcja może nastąpić w trakcie równoczesnego leczenia cefuroksymem i diuretykami (np. furosemid) lub antybiotykami aminoglikozydowymi (np. streptomycyna). Istnieje bowiem ryzyko, zwłaszcza przy podawaniu dużych dawek cefuroksymu, że nastąpią problemy o charakterze upośledzenia prawidłowego funkcjonowania nerek.
Cefuroksym jest antybiotykiem, co oznacza, że jego stosowanie prowadzi do mniej lub bardziej poważnego zaburzenia składu mikroflory bakteryjnej jelit. Upośledzenie składu mikrobiomu przyczynia się do nieprawidłowości w zakresie wchłaniania produktów leczniczych z estrogenami oraz do zmniejszenia skuteczności doustnych środków antykoncepcyjnych (preparaty złożone).
Ponadto cefuroksym może wchodzić w interakcje z takimi lekami jak:
- bencyklan,
- ranitydyna,
- nimodypina,
- pemetreksed,
- heparyna drobnocząsteczkowa.
Bibliografia
- http://chpl.com.pl/data_files/2012-09-21_Cefuroxim-MIP_1500_ChPL.pdf
- https://www.sandoz.pl/sites/www.sandoz.pl/files/2020-12-16%20XORIMAX%20ChPL%20%28IB_44%29%20clean.pdf