Kiedy nie należy stosować cefuroksymu?

Znajomość przeciwwskazań co do użycia produktów leczniczych jest niezwykle istotna dla lekarzy i farmaceutów. Dzięki temu specjaliści mogą uniknąć sytuacji, w której lek okaże się niebezpieczny dla pacjenta. Jakie są przeciwwskazania do użycia cefuroksymu?

Cefuroksym a przeciwwskazania

Głównym przeciwskazaniem do stosowania cefuroksymu jest potwierdzona alergia na cefalosporyny, do których zaliczany jest ten antybiotyk. Cefuroksym zastosowany u osoby z nadwrażliwością może doprowadzić do występowania reakcji atopowej, która może spowodować mniej lub bardziej niebezpieczne następstwa. Najczęściej zgłaszanymi dolegliwościami są m.in. bóle głowy, biegunka, nudności, obniżenie ciśnienia, wodnisty katar czy łzawienie i zaczerwienienie oczu. Jednak istnieją przypadki, w których alergia na cefuroksym wywoła ciężką reakcję anafilaktyczną np. prowadząc do zaburzeń rytmu serca, uciążliwego świądu, obrzęku podniebienia czy ataku duszności. 

Cefuroksym a ciąża i laktacja

Cefuroksym musi być stosowany z ostrożnością u kobiet karmiących piersią, gdyż antybiotyk przenika do mleka matki. Jeżeli chodzi o ciążę, to brak dostatecznych informacji na temat negatywnego oddziaływania cefuroksymu na rozwijający się płód – lekarze mogą go stosować u ciężarnych wówczas gdy korzyści dla matki przeważają nad potencjalnymi zagrożeniami dla płodu. 

Środki ostrożności w trakcie antybiotykoterapii cefuroksymem

Reakcja alergiczna może nastąpić nie tylko u osób uczulonych na cefuroksym. Objawy alergii mogą mieć miejsce także u pacjentów, którzy przejawiają nadwrażliwość na penicyliny lub inne antybiotyki z grupy beta-laktamów. 
Podobnie jak w przypadku innych antybiotyków, tak samo i przewlekłe stosowanie cefuroksymu będzie mieć niekorzystny wpływ na skład mikroflory bakteryjnej jelit. Zaburzenia mikrobiomu zwiększają natomiast ryzyko rozwoju chorobotwórczych bakterii i innych organizmów, które mogą spowodować infekcje przewodu pokarmowego (np. grzybicę). Upośledzony stan i funkcjonowanie flory jelitowej może powodować utrudnienie wchłaniania niektórych leków (np. estrogenów) oraz prowadzić do ograniczenia skuteczności ich działania (np. doustne środki antykoncepcyjne). 
Niebezpieczne może okazać się połączenie cefuroksymu z lekami moczopędnymi lub z antybiotykami z grupy aminoglikozydów. W wyniku tego może nastąpić zaburzenie czynności nerek.

Bibliografia

  1. Staniszewska A., Wisłowska-Stanek A. "Cefuroksym – miejsce w terapii zakażeń dróg oddechowych." Forum Medycyny Rodzinnej 2015, 9(5): 382-390.
  2. http://chpl.com.pl/data\_files/2012-09-21\_Cefuroxim-MIP\_1500\_ChPL.pdf

Bibliografia

Zobacz też:

amoksycylina.pl

Najnowsze poradniki: