W jakich zakażeniach stosuje się cefuroksym?

Cefuroksym jest lekiem wykorzystywanym w określonej grupie infekcji. Jakie zakażenia można wyleczyć za pomocą cefuroksymu?

Cefuroksym a zakażenia – kiedy należy stosować?

Cefuroksym jest klasyfikowany jako antybiotyk cefalosporynowy II generacji, co oznacza, że wykorzystywany jest głównie w przypadkach zakażeń bakteryjnych. Preparaty zawierające cefuroksym stosuje się wobec szczepów bakterii wykazujących odpowiedni poziom wrażliwości – niektóre szczepy mogą odznaczać się antybiotykoopornością i nie są wówczas podatne na działanie cefuroksymu. 
Informacje dotyczące wskazań do użycia cefuroksymu są zawarte w charakterystyce produktu leczniczego (Cefuroxim-MIP).

Cefuroksym a zakażenia dróg oddechowych

  • Ropień płuc
  • Bakteryjne zapalenie płuc
  • Ostre i przewlekłe zapalenia oskrzeli
  • Pooperacyjne zakażenie klatki piersiowej
    Szczepy podatne na cefuroksym to Streptococcus pyogenes, Escherichia coli, Klebsiella spp., Staphylococcus aureus (w tym szczepy produkujące beta-laktamazy, ale bez szczepów metycylinoopornych), _Haemophilus influenzae _(w tym szczepy ampicylinooporne) oraz Streptococus pneumoniae (z wyjątkiem szczepów penicylinoopornych).

Zakażenia ucha, nosa i gardła a leczenie cefuroksymem

  • Stan zapalny gardła
  • Zmiany zapalne zatok
  • Zapalenie migdałków podniebiennych
    Szczepy podatne na cefuroksym to Streptococcus pyogenes, Escherichia coli, Klebsiella spp., Staphylococcus aureus (w tym szczepy produkujące beta-laktamazy, ale bez szczepów metycylinoopornych) i Streptococus pneumoniae (z wyjątkiem szczepów penicylinoopornych).

Zakażenia dróg moczowych a cefuroksym

  • Bezobjawowy bakteriomocz
  • Zapalenie pęcherza moczowego
  • Ostre i przewlekłe odmiedniczkowe zapalenie nerek
    Cefuroksym można stosować w przypadkach szczepów Escherichia coli oraz Klebsiella spp. (wyjątkiem są szczepy typy ESBL, które wytwarzają bekta-laktamazy).
    Zakażenia kości i stawów
  • Zapalenie stawów
  • Zapalenie szpiku kostnego
    Cefuroksym wykorzystuje się w przypadkach infekcji wywołanych przez szczepy Staphylococcus aureus (w tym szczepy produkujące beta-laktamazy, ale bez szczepów metycylinoopornych).

Cefuroksym w zakażeniach tkanek miękkich

  • Róża
  • Bakteryjne zakażenia ran
  • Zmiany zapalne skóry i tkanki podskórnej
    Leczenie cefuroksymem jest stosowane w przypadkach szczepów Staphylococcus aureus (w tym szczepy produkujące beta-laktamazy, ale bez szczepów metycylinoopornych), Escherichia coli oraz Klebsiella spp. (wyjątkiem są szczepy typy ESBL, które wytwarzają bekta-laktamazy) oraz Streptococcus pyogenes.

Cefuroksym na zakażenia narządów płciowych

Leki z cefuroksymem znajdują zastosowanie w przypadku rzeżączki wywołanej przez szczepy Neisseria gonorrhoea. Cefuroksym podawany jest głównie, gdy nie ma możliwości wykorzystania farmakoterapii penicyliną. 

Zapalenie opon mózgowych a cefuroksym

Cefuroksym można zastosować u pacjentów z zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych, które jest uwarunkowane przez szczepy Neisseria meningitidis, _Streptococus pneumoniae, Haemophilus influenzae _(w tym szczepy ampicylinooporne) oraz _Staphylococcus aureus _(w tym szczepy wytwarzające penicylinazę).

Cefuroksym w innych typach zakażeń

Leczenie cefuroksymem jest możliwe w przypadku posocznicy, która jest wywołana przez szczepy Staphylococcus aureus (w tym szczepy produkujące beta-laktamazy, ale bez szczepów metycylinoopornych), _Haemophilus influenzae _(w tym szczepy ampicylinooporne), Streptococus pneumoniae (z wyjątkiem szczepów penicylinoopornych) oraz Escherichia coli i Klebsiella spp. (w ich przypadku szczepy wytwarzające beta-laktamazy typu ESBL są oporne).

Cefuroksym a profilaktyka zakażeń

Preparaty z cefuroksymem można też podawać profilaktycznie, co pozwala ograniczyć zakażenia pooperacyjne np. w obrębie jamy brzusznej czy w przypadku zabiegów ortopedycznych. 

Bibliografia

  1. http://chpl.com.pl/data\_files/2012-09-21\_Cefuroxim-MIP\_1500\_ChPL.pdf

Bibliografia

Zobacz też:

amoksycylina.pl

Najnowsze poradniki: